Komandér Frida

Frida Veru
Celé jméno: 
Frida Veru
Hodnost: 
Komandér
Funkce: 
První důstojník U.S.S.Braavos
Datum a místo narození: 
17. 4. 2352, Bajor
Pohlaví: 
Žena
Rodinný stav: 
Svobodná
Rasa: 
Bajoran

Život a kariéra:

Frida Veru se narodila do uměleckých kruhů, její matka je slavná bajoranská divadelní filmová hvězda Frida Nikolia, otec zahynul v pracovním táboře. Její dětství bylo i přes okupaci Bajoru Cardassiany šťasné, až pohádkové. Matka se totiž těšila coby umělkyně přízni okupantů a naoko spolupracovala s uchvatitelským režimem. Svého postavení využívala k pomoci ostatním, zásobovala chudší rodiny jídlem i ošacením. Přesto byla po osvobození Bajoru obviněna z kolaborace s nepřítelem. Po několika soudních procesech a tvrdé propagandě byl celému rodu Frida zabaven majetek a Nikolii hrozilo doživotí. Zachránil ji její dlouholetý ctitel a fanoušek, kapitán nákladní lodi Thadiun Okona. Ten ji odvezl na planetu Atlec, kde měl dobré vztahy s místní královskou rodinou. Nikolia se za Okonu provdala a na Atlecu setrvala coby vychovatelka budoucího dědice trůnu.

Veru neměla důvod zůstávat na rodné planetě, kde jméno její rodiny neslo tak silné stigma. Byla přijata na akademii Hvězdné flotily a odešla na Zemi. Jelikož zdědila talent a lásku k umění po matce, chtěla nadále zůstat alespoň symbolicky blízko prknům, která znamenají svět. V závěrečném ročníku akademie si tak přivydělávala pár prutů lathinia jako uvaděčka a šatnářka v žižkovském divadle v srdci starého města Prahy. Tam zasáhl osud a Veru poznala první velkou lásku. Po jednom představení zůstal v šatně zapomenutý dlouhý kožený kabát. Na vnitřní nášivce objevila Veru nápis “majetek sekce 31, v případě nálezu zaneste na tajnou základnu, oblast 51, Nevada” - následovaly podrobné souřadnice. Zvědavou Veru zmínka o tajné sekci nijak nevyděsila a vydala se na udanou adresu. Tam skutečně našla skrytý bunkr a poznala i majitele kabátu, agenta Petra Bonda. Přeskočila jiskra a brzy se vídali pravidelně.

Následovala promoce na akademii a praporčík Frida Veru se těšila na první umístěnku. Psal se rok 2373 a Borgové chystali další útok na planetu Zemi. Veru se to dozvěděla jak jinak než od Petra, tajná služba samozřejmě o aktivitě kolektivu věděla. Vědoma si nebezpečí, které Zemi hrozí, přišla na riskantní a bravurní plán. Díky osudu její matky věděla Veru dobře, co dokáže dobrá propaganda. S pomocí kódů získaných od Petra spolu se svou přítelkyní z akademie praporčíkem Lindou Goebelsovou unesla špionážní loď U.S.S. Mata Hari a odletěla na hranice prostoru Federace. Odtamtud vyslala k Borgskému kolektivu sérii zpráv a videí, ukazujících, že hvězdná flotila je po útoku u Wolfu 359 stále v žalostném stavu. Byla to samozřejmě čirá lež a blamáž, flotila se za poslední roky více než vzpamatovala a byla plně bojeschopná. Borgové však na tuto krásnou ukázku informační války a fake news naletěli a proto neposlali celou útočnou flotilu, ale opět jedinou krychli. S tou si hvězdná flotila s pomocí Enterprise E a kapitána Picarda poradila a Země tak opět jednou unikla zkáze.

Frida i Linda byly následně dopadeny a vyšetřovány. Admiralita však uznala genialitu jejich plánu a pod podmínkou mlčení (že mohou čerstvé absolventky unést loď tajné služby by moc dobře v záznamech nevypadalo) je nejen nepotrestala, ale rovnou povýšila o několik stupňů. Frida Veru se stala nadporučíkem a brzy druhým důstojníkem na palubě U.S.S Braavos, kde to během několika dalších let dotáhla na komandéra a prvního důstojníka.

V roce 2379 pak doprovází svého kapitána v rámci humanitární pomoci Romulanům.

Charakter:

Ačkoli má v sobě umělecké geny své matky, je v jádru Frida Veru velmi pragmatická a praktická žena. Byť byla její kariéra velmi rychlá a je nejmladším komandérem ve flotile, nijak nezpychla a svou analytickou myslí si snadno získala respekt celé posádky. Ve vypjatých situacích se pak snaží krotit svého kapitána, který se díky ranám v minulosti občas chová unáhleně a emocionálně. Ve Veru ale má svou spolehlivou kotvu a svědomí, za což si jí velmi váží.