Kapitán Lubová

Viola Lubová
Celé jméno: 
Viola Lubová
Hodnost: 
Kapitán
Funkce: 
Velení U.S.S. Tallin
Datum a místo narození: 
13. 9. 2343, Praha, Země
Pohlaví: 
Žena
Rodinný stav: 
Svobodná
Rasa: 
Člověk

Život a kariéra:

Violina matka, Lydie Lubová, je špičková cellistka a členka legendární pražské filharmonie. V průběhu turné tohoto slavného tělesa po celém alfakvadrantu proběhla i zastávka na Denebu IV. Právě tam v roce 2341 viděl její vystoupení mladý poručík Jack Crusher z U.S.S. Stargazer. Do Lydie a její hudby se zamiloval a ještě ten večer jí pozval na schůzku. Brzy se z nich stal pár a scházeli se tak často, jak jim to jen jejich povolání, tahající je po celé galaxii, dovolovala. Počali dceru a v roce 2343 se narodila malá Viola.  Lydie doufala, že se Jack bude ochoten usadit a požádá jí o ruku - ale Jack nechtěl. Navíc krátce po narození jejich dcery Jack přiznal, že Lydii už rok podvádí s mladou lékařkou, Beverly Howardovou. Lydii nechal i s dcerou napospas a s Beverly se roku 2348 oženil.

Lydie Jacka nenáviděla, ale rozhodla se soustředit na svou hudbu a výchovu dcery. O několik let později však Jack svou zradu a ponížení bývalé lásky dovršil. Vzal Beverly na vystoupení pražské filharmonie a líbal se s ní (a snad i miloval) v důstojnické lóži během koncertu.

Mírumilovná hudebnice zahořela pomstou. Díky své slávě měla řadu silných konexí. Její přítelkyně Anděla Horová, ředitelka Štefánikova kosmologického ústavu (dříve hvězdárny) jí poradila, jak ve vesmíru vytvořit nebezpečný Nensiho fenomén. Přípravy zabraly několik let, ale v roce 2353 Lydie uspěla a nalákala do fenoménu loď Stargazer – věděla, že Jack jako expert na warp pole bude ten, co se vydá mimo loď opravit poškozené gondoly a zahyne v radiační bouři.

Vše vypadalo jako nehoda a jediný, kdo si dělal výčitky, byl Jackův velící Jean Luc Picard. Na scénu se však dostavil detektiv flotily, poručík Alfred Columbo. Tento na první pohled neškodný, ale brilantní detektiv rozkryl osobní pozadí a Jackovu ne zrovna mravnou minulost. Dostal se až k Lydii, kterou pronásledoval svým vyptáváním nejprve týdny, pak měsíce. Důkazy neměl a věděl, že je nesežene. Ale svou dotěrností a neúnavností dokázal dvě věci. S Lydií se do sebe během společně stráveného času zamilovali a ona se pak, unavená věčným skrýváním pravdy, sama přiznala. Mocní na vysokých místech však pomohli Jean Luc Picardovi zamaskovat hříchy jeho přítele (slovutný kapitán si nepřál, aby se Beverly kdy dozvěděla, že Jack byl obětí vraždy ze žárlivosti, za kterou si mohl sám).  A tak byla Lydie jen tiše dopravena do nápravné kolonie na Novém Zélandu. Dobrosrdečný Columbo se ujal její dcery Violy a vychoval ji jako vlastní.

Viola Lubová zdědila jméno i hudební talent své matky, je výtečnou písničkářkou a hráčkou na kytaru a loutnu. Díky výchově se však rozhodla jít v profesionálních stopách svého adoptivního otce. Vstoupila do hvězdné flotily a dala se na dráhu vyšetřovatelky. Columbo jí naučil všechny své metody, ukázal unikátní vnímání světa a důležitost detailů.  Hvězda Violy v detektivních kruzích postupně stoupala. V roce 2370, už jako detektiv-komandér, vyšetřovala nedbalost posádky vedoucí ke ztrátě vlajkové lodi flotily, Enterprise D. Ačkoli nikdo nebyl potrestán i přes jasnou vinu lékařky, hlavního inženýra a šéfa bezpečnosti, Violiny závěry vedly ke zpřísnění bezpečnostních podmínek na lodích. Už nikdy víc se nestalo, aby člen personálu strojovny nebyl po návratu ze zajetí důkladně prohlédnut na přítomnost špionážního zařízení.

I když přátelství posádky Enterprise si pochopitelně nezískala, admiralita si jí za její úspěchy a pečlivost velmi vážila. Admirál Jellico jí nabídl budoucí velení jedné z nové řady lodí třídy Norway, jejichž výstavba právě začínala. Tak se i stalo a v roce 2373 kapitán Lubová přebírá U.S.S. Tallin.

Vědomi si jejích schopností, dávají admirálové Viole především vyšetřovací nebo diplomatické mise, kde se nejlépe využije její úsudek a pozorovací schopnosti. Díky tomu v roce 2375 odlétá na Horologii VI vybrat pro Federaci vhodného Digimága.

Charakter:

Viola Lubová je velmi chytrá, uvážlivá žena se smyslem pro humor. Fascinuje jí celý vesmír a dívá se i na ty nejmenší detaily s úžasem dítěte a současně ostřížím zrakem vyšetřovatele. Věří v integritu a hodnoty Federace i flotily, občas se může svému okolí zdát až naivní. Když však přijde na věc, snadno využije toho, že jí protivníci podcenili.

Viola nerada užívá zbraně a ani to neumí, v tom se vždy spoléhá na okolí. Tak se také seznámila se svou nejbližší přítelkyní, Susan O´Calovou. Když se v roce 2371 ocitla na každoročním přezkoušení ze střelby z phaseru, jako obvykle se chystala hacknout počítač na střelnici a cvičení se vyhnout. Byla však přistižena mladou praporčicí O´Calovou, ráznou bezpečačkou, která si nebere servítky. Za normálních okolností by si Susan neposlušnou důstojnici vychutnala, poznala však ve Viole vyšetřovatelku nehody Enterprise D. Z osobních důvodů obdivovala snahu Violy incident rozkrýt a byla naštvaná na velení, že vše ututlalo. Rozhodla se jí tedy s podvodem pomoci a nastřílela místo ní celou sérii čistých. Z tohoto setkání vzešlo letité přátelství a Viola si Susan vzala na U.S.S. Tallin jako šéfku bezpečnosti.