Ve zkratce

Myšlenka postavit kulisy vznikla v létě 2013, kdy se sešlo pár nadšenců, kteří se rozhodli natočit fanouškovsý seriál.  Na základě předchozích zkušeností s náročností postprodukce bylo rozhodnuto natáčet celý seriál v reálném prostředí. 

Začali jsme tedy dávat dohromady scénář, hledat herce, vymýšlet podobu kulis a počítat náklady. Poskládal se i malý produkční tým ve složení Radek Bělina, Karel Škop, Jan Krátký a Jakub Holý, který se rozhodl na sebe vzít závazek celkových nákladů a mnohaletého provozu. A nebylo to málo. Odhadované stavební náklady cca 200-300.000 Kč, když budeme úsporní a šetřit, kde se dá, a provozní náklady na 5 let dalších 500.000 Kč. K nim se nabalil mnohem širší tým fanoušků, dobrovolníků a nadšenců.

Na konci roku 2014 byly nalezeny vhodné prostory v mateřské školce v obci Běrunice. Jan Krátký a Radek Bělina prezentovali projekt na zasedání zastupitelstva.

Přes “drobné pochybnosti” ohledně možného “strašení občanů” např. chozením v maskách po obci pro pivo, získal projekt 100% podporu, 29.10.2014 se podepsala smlouva a obec o nás vydala i článek ve svém časopise. 

 

 

 

Celý projekt tak začal dostávat konkrétní obrysy. V průběhu roku 2015 proběhla stavba základních kulis, na které se podílely desítky fanoušků. Spousta lidí se naučila držet v ruce vrtačku, uříznout dřevěný hranol na pokosové pile nebo lepit látky a molitany. Dohromady odpracovali přes 2000 hodin na stavbě a dalších 500 hodin na šití kostýmů, maskách a natáčecí technice. Kolik kdo odpracoval, je vidět v naší síni slávy. 

Kreslilo se a vyměřovalo, řezalo se, brousilo, vrtalo a lepilo. Malovalo se a rýsovalo, sponkovalo se a ohýbalo. Pak se uklízelo, zametalo, vysávalo, odchlupovalo a leštilo. A zrodil se můstek hvězdné lodi U.S.S. Masaryk a kapitánova pracovna pro první epizodu.

Poté, co jsme natočili první 2 epizody seriálu Star Trek: Diplomacy však došlo k zásadnímu zpřísnění podmínek pro natáčení a byly vytvořeny tzv. Guidelines, které ovlivnily veškerou Star Trek fanouškovskou tvorbu na celém světě. Další 2 epizody jsme dokončili v co největším souladu s těmito novými pravidly povolující mimo jiné pouze dva na sebe navazující díly a seriál Star Trek: Diplomacy jsme v souladu s pravidly ukončili.

V lednu 2018 z projektu z důvodu rozdílných názorů na pokračování kulis, časového zaneprázdnění a chuti věnovat se více komerčním aktivitám, vystoupili dva kolegové z produkce, kteří se významně podíleli v prvních 2 letech - Jakub Holý a Karel Škop. Od té doby pod hlavičkou FSFilm provozují a rozvíjejí kulisy v malebné vísce Běrunice pouze Radek Bělina a Jan Krátký za pomoci dalších nadšenců.

Za rok 2018-2020 vzniklo v kulisách několik Star Trek Fan filmů jak z produkce FSFilmu, tak dalších kamarádů, které myšlenka natočit něco vlastního nadchla tak, že se rozhodli přiložit ruku k dílu. Mezi nejvýznamnější aktivity patří filmování seriálu “Jistě, kapitáne!”, který dějově navazuje na původní Star Trek: Diplomacy, ale odehrává se v jiném “nelicencovaném” vesmíru. Stvořili jsme něco jako Orville v českém prostředí a dokonce v podobném čase. Jen s těmi hereckými výkony se musíme ještě zlepšit :). Možná se časem dostaneme na úroveň i skvělé česko-slovenské satirické minisérie Kosmo.