Kapitán Najáda Lazuli

Celé jméno: 
Najáda Lazuli
Hodnost: 
kapitán
Funkce: 
velící důstojník U.S.S. Tel Aviv
Datum a místo narození: 
13. 4. 2339, klášter na Delta IV
Pohlaví: 
žena
Rodinný stav: 
svobodná
Rasa: 
Betazoid/Delťan

Najádin otec Gart Lazul, syn devátého rodu z Betazedu se při svých studiích u vysokých mistrů psychotroniků na Deltě IV seznámil s místní učitelkou Najiidou. Zamiloval se do ní a svým šarmem jí přemluvil k porušení slibu celibátu, který všichni obyvatelé Delty skládají ve vztahu k cizincům. Vzhledem ke kombinaci feromonů a telepatických schopností je sex s Delťankou či Delťanem pro jiné druhy tak intenzivní, že vede k trvalé duševní poruše, někdy i s následkem smrti.

Gart nebyl výjimkou a ač sám silný telepat, noc s Najiidou ho trvale poznamenala. Vrátil se na Betazed, kde žije v ústavu pro duševně choré. Najiida byla za porušení slibu zbavena funkce a titulů, odešla do kláštera, kde porodila dceru Najádu Lazuli.

Najáda strávila útlé dětství na Deltě. Po náhlém onemocnění a smrti své matky se jí ujala její teta, Gartova sestra Lexina. Malá Najáda se přestěhovala na Betazed, kde vyrůstala jako právoplatná dcera devátého rodu v prostředí aristokracie. Ve 12 letech se projevily její telepatické schopnosti, díky kombinovaným genům dvou telepatických druhů velmi silné.